Wrestling



2022-2023 Roster


Head Coach - Mike Abell

Assistant Coaches - Steve Keszler , Jason Schlichtemeier, Bryce Leonhardt, Ashley Abell, and Rance Sivertsen

 

Seniors - Korbin Bunch, Thayne Elshere, Reese Jacobs, Lucas Lewellen, and Maverick Simons
 

Juniors - Dee Daniels, Zak Juelfs, Koyer Kelly, Quintin Longanecker, 
Dakarai Osborne, Beau Peters, Preston Ray, Caleb Weishaar, Aiden Werlinger, Tegan Zebroski, and Teryn Zebroski

 

Sophomores - Earl Cornett, Andon Hammerstrom, Dawson Inhofer, Manny Jaramillo, Cody Jones, Kalvin Ketelsen, Barrett Patterson, Gunnar Sarkela, Elliot Smith, Gage Studer, Chase Temple, and Cade Willnerd
 

Freshmen - Tyler Baldwin, Levi Brant, Isaiah Brown, Kelson Dirk, Evan Juelfs, Landyn Mahaffy, Jake Price, Trinity Thompson, Tyce Uherka, Noah Walker, and Gavin Werlinger

8th - Ephriam Brant, Shae Deering, Tanner Gouldin, Zhoel Irion, and Jace Thurman

 

Girls - Brooklyn Brant (JR), Madison Snyder (JR), Shae Irion (SO), Brooklyn Baird (FR), and Trinity Davis (FR)

 

2022-2023 Schedule/Results (Live Results on Trackwrestling)
 

Varsity

  • Fri, Dec 2 - Sat, Dec 3 | @ Mandan Invite | Boys - Team: 1st (312); Individual (Top 8 placers): 106 - Korbin Bunch (1st); 113 - Teryn Zebroski (1st); 120 - Tegan Zebroski (5th); 126 - Dee Daniels (6th); 132 - Beau Peters (4th); 138 - Thayne Elshere (2nd); 145 - Maverick Simons (5th); 152 - Kalvin Ketelsen (2nd); 160 - Chase Temple (8th); 170 - Kelson Dirk (8th); 182 - Reese Jacobs (1st); 195 - Aiden Werlinger (3rd); 220 - Zak Juelfs (1st); 285 - Dakarai Osborne (4th) 
    Girls - Team: 10th (56); Individual (Top 8 placers): 120 - Brooklyn Baird (1st); 125 - Madison Snyder (2nd); 190 - Trinity Davis (7th)
  • Thu, Dec 8 | duals | vs Huron - W, 72-9 and vs Aberdeen Central - W, 43-20
  • Fri, Dec 9 - Sat, Dec 10 | @ Rapid City Invite | Boys - Team: 2nd (178.5); Individual (Top 8 placers): 106 - Korbin Bunch (3rd); 113 - Teryn Zebroski (5th); 120 - Tegan Zebroski (3rd); 132 - Beau Peters (5th); 182 - Reese Jacobs (1st); 195 - Aiden Werlinger (1st); 220 - Zak Juelfs (5th)
    Girls - Individual (Top 8 placers): 120 - Brooklyn Baird (2nd); 126 - Madison Snyder (3rd)
  • Thu, Dec 29 at 9:00 AM | @ Floyd Farrand | Team: 3rd (243); Individual (Top 8 placers): 106 - Korbin Bunch (4th); 113 - Teryn Zebroski (3rd); 120 - Tegan Zebroski (3rd); 126 - Dee Daniels (4th); 132 - Beau Peters (6th); 138 - Thayne Elshere (2nd); 138 - Cade Willnerd (6th); 152 - Kalvin Ketelsen (5th); 160 - Chase Temple (8th); 182 - Reese Jacobs (1st); 195 - Aiden Werlinger (1st); 220 - Zak Juelfs (2nd); 285 - Dakarai Osborne (3rd)
  • Fri, Dec 30 | Girls @ Floyd Farrand | Team: 10th (42); Individual: 113 - Brooklyn Baird (2nd); 126 - Madison Snyder (3rd)
  • Tue, Jan 3 | @ RC Central | W, 56-13
    Girls @ RC Central | L, 12-36
  • Fri, Jan 6 - Sat, Jan 7 | Hettinger Invite | Team: 1st (383); Individual (Top 8 placers): 106 - Tyler Baldwin (6th) and Jace Thurman (7th); 113 - Teryn Zebroski (1st); 120 - Tegan Zebroski (1st); 126 - Dee Daniel (1st); 132 - Beau Peter (2nd); 138 - Thayne Elshere (2nd) and Cade Willnerd (3rd); 145 - Dawson Inhofer (5th); 160 - Zhoel Irion (3rd); 170 - Preston Ray (1st) and Kelson Dirk (2nd); 182 - Reese Jacobs (1st); 195 - Gunnar Sarkela (5th); 220 - Zak Juelfs (3rd); 285 - Dakarai Osborne (3rd) and Tyce Uherka (4th)
    Girls | Hettinger Invite | Team: 5th (29); Individual: 115 - Brooklyn Baird (3rd); 125 - Brooklyn Brant (2nd); 130 - Madison Snyder (1st)
  • Thu, Jan 12 | dual - RC Stevens | W, 43-16 
  • Sat, Jan 14 | @ Mitchell Jerry Opbroek Invite | Team: 1st (199.5); Individual (Top 8 placers): 113 - Teryn Zebroski (1st); 120 - Tegan Zebroski (2nd); 126 - Dee Daniels (4th); 132 - Beau Peters (3rd); 138 - Thayne Elshere (2nd); 145 - Dawson Inhofer (4th); 170 - Preston Ray (4th); 182 - Reese Jacobs (1st); 195 - Aiden Werlinger (1st); 220 - Zak Juelfs (1st); 285 - Dakarai Osborne (4th)
  • Thu, Jan 19 | dual - Thunder Basin - W, 36-32 and Campbell County - W, 65-9
  • Sat, Jan 21 | East/West Duals @ Pierre | Round 1 vs Harrisburg - W, 39-19, Round 2 vs Aberdeen Central - W, 42-16, Round 3 vs Brandon Valley - L, 27-44, and Round 4 vs Pierre - L, 27-36
    Girls: 126 - Madison Snyder (4th)
  • Fri, Jan 27 at 12:00 PM - Sat, Jan 28 at 9:00 AM | @ Belle Fourche Invite
    Girls @ Belle Fourche Invite
  • Thu, Feb 2 | dual @ Douglas
  • Sat, Feb 4 | @ Hill City Invite
  • Thu, Feb 9 at 6:30 PM | dual @ Belle Fourche
  • Fri, Feb 10 at 7:00 PM | dual vs Spearfish
  • Sat, Feb 18 at 10:00 AM | Region @ Rapid City
  • Thu, Feb 23 - Sat, Feb 25 | State Tournament @ Sioux Falls 
    State Dual Championships

Junior Varsity

  • Tue, Nov 29 | Dual
  • Fri, Dec 2 | Bill Young Invite @ Custer | Team: 3rd (169); Individual (Top 8 placers): 106 - Tyler Baldwin (3rd), Jake Price (5th), and Koyer Kelly (6th); 113 - Trinity Thompson (6th); 120 - Lucas Lewellen (2nd) and Gage Studer (5th); 126 - Quintin Longanecker (2nd); 132 - Barrett Patterson (6th); 145 - Cade Willnerd (2nd) and Gavin Werlinger (4th); 152 - Dawson Inhofer (3rd); 182 - Preston Ray (2nd); 285 - Tyce Uherka (1st)
  • Fri, Dec 9 / Sat, Dec 10 | @ Rapid City Invite | Individual (Top 8 placers): 120 - Lucas Lewellen (3rd); 126 - Gage Studer (5th); 132 - Barrett Patterson (4th); 138 - Andon Hammerstrom (7th); 145 - Gavin Werlinger (3rd); 152 - Dawson Inhofer (1st); 170 - Kelson Dirk (4th); 285 - Tyce Uherka (1st)
  • Thu, Dec 29 | Harding County Invite | Team: 5th (95.5); Individual (Top 8 placers): 106 - Shea Deering (4th); 120 - Gage Studer (3rd); 126 - Barrett Patterson (3rd); 145 - Andon Hammerstrom (3rd); 160 - Zhoel Irion (3rd); 285 - Tyce Uherka (1st)
  • Tue, Jan 3 | vs RC Central
  • Fri, Jan 13 | Newcastle, WY Invite | Team: 1st (280); Individual (Top 8 placers): 106 - Tyler Baldwin (3rd), Jake Price (4th), Koyer Kelly (5th); 120 - Lucas Lewellen (3rd), Gage Studer (4th); 138 - Cade Willnerd (3rd), Andon Hammerstrom (6th); 145 - Kalvin Ketelsen (1st), Gavin Werlinger (4th); 145 JV - Landyn Mahaffy (5th); 152 - Evan Juelfs (3rd); 160 - Chase Temple (1st), Garrett Rohloff (5th); 170 - Kelson Dirk (5th); 195 - Gunnar Sarkela (2nd); 285 - Tyce Uherka (3rd)
  • Tue, Jan 17 | Sturgis Duals - vs Douglas/RC Christian/New Underwood, vs RC Central, and vs Spearfish
  • Fri, Jan 20 | dual - Lead-Deadwood
  • Sat, Jan 21 | Tournament - @ Pierre
  • Fri, Jan 27 at 12:00 PM / Sat, Jan 28 at 9:00 AM | @ Belle Fourche Invite
  • Thu, Feb 2 at 5:30 PM | Dual - @ Douglas
  • Sat, Feb 4 at 9:00 AM | @ Hill City Invite
  • Thu, Feb 9 at 5:30 PM | Dual - @ Belle Fourche
  • Fri, Feb 10 at 5:00 PM | Dual - vs Spearfish

School Records
 

State Championships